Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Można zablokować ich używanie poprzez zmiany w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje można znaleźć w polityce prywatności naszej firmy. Dalsze korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody wykorzystywanie plików cookies.

 
 
24.10.2016

 

Liderzy Środowiska o optymalizacji zużycia zasobów naturalnych

Relacja z XI FLOŚ

11 października odbyło się kolejne Forum Liderów Ochrony Środowiska, tym razem w zakładzie MAN Trucks Sp. z o.o. w podkrakowskich Niepołomicach.


XI Forum Liderów Ochrony Środowiska po raz kolejny było okazją do spotkania się i wymiany doświadczeń w gronie przedstawicieli przedsiębiorstw i administracji publicznej. Forum cieszyło się dużym zainteresowaniem, ponieważ na jego miejsce wybrano zakład MAN Trucks, który od roku 2011 certyfikuje system ekozarządzania i audytu EMAS oraz od 2014 OHSAS 18001:2007. Korzystając z gościnności firmy MAN Trucks uczestnicy spotkania mogli nie tylko w praktyce zobaczyć niezwykle efektowny proces montażu samochodów ciężarowych ale przede wszystkim poznać wdrożone rozwiązania firmy w optymalizacji zużycia zasobów naturalnych i energii w przemyśle.


Grupa Man w Polsce to kilka zakładów produkcyjnych. Firma posiada w swojej ofercie m.in. pojazdy ciężarowe, autobusy, silniki wysokoprężne oraz obsługę posprzedażną. Uczestnicy mogli poznać szczegółowy zakres działalności grupy oraz zakład MAN Truck w Niepołomicach, który jest jedną z najnowocześniejszych montowni ciężarówek na świecie.


MAN Trucks – przedsiębiorstwo odpowiedzialne za środowisko naturalne


Pani Magdalena Prochownik Specjalista ds. Ochrony Środowiska w MAN Trucks Sp. z o.o. podzieliła się swoimi doświadczeniami i praktycznym podejściem do tematu systemów środowiskowych ISO 14001 oraz EMAS. Za cel firma postawiła zieloną produkcję poprzez minimalne zużycie zasobów naturalnych przy jednoczesnym zwiększeniu poboru energii z odnawialnych źródeł. MAN jest niekwestionowanym liderem w dążeniu do zrównoważonego rozwoju i ma poparcie proekologicznych projektów u najwyższego kierownictwa. Bardzo ciekawe dla uczestników okazały się projekty związane z zaangażowaniem pracowników w przedsięwzięcia ekologiczne jak np. sprzątanie Puszczy Niepołomickiej, środowiskowe konkursy międzywydziałowe i Eko Kaizen.


Optymalizacja zużycia zasobów naturalnych w przemyśle – wyzwaniem dla przyszłości


Kolejny panel poprowadził Pan Krzysztof Gawronek Specjalista ds. Utrzymania Ruchu MAN Trucks Sp. z o.o. Pan Krzysztof przedstawił w jaki sposób wdrażane są w zakładzie projekty związane z efektywnością energetyczną. Ne te potrzeby powołany został interdyscyplinarny zespół pracowników, którego zadaniem jest ocena proekologicznych pomysłów z Eko Kaizen i jeżeli jest to uzasadnione z punktu widzenia ochrony środowiska i ekonomii, wdrożenie ich w życie. Pan Krzysztof Gawronek pokazał, że nawet niskobudżetowe działania mają wymierny wynik zarówno finansowy jak i ekologiczny. Uczestnicy XI FLOŚ mogli na przykładzie doświadczeń zakładu MAN Trucks uzyskać praktyczne porady, które można wdrożyć w każdym przedsiębiorstwie.


Optymalizacja zużycia zasobów naturalnych w życiu codziennym


Pani Małgorzata Bartkiewicz z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska w jasny sposób przedstawiła przykłady proekologicznych standardów, które optymalizują zużycie zasobów naturalnych. Na przykładzie Ekostandardów omówione były przykłady z życia codziennego, które można wprowadzić w każdej organizacji. Certyfikaty to nie tylko prestiż ale też przyczynek do  wdrażania inicjatyw na rzecz ochrony środowiska, co nie rzadko przynosi wymierne korzyści finansowe dla przedsiębiorstw.


Wizyta studyjna w zakładzie  


Jak zwykle najwięcej emocji wzbudziła wizyta studyjna w montowni, podczas której uczestnicy FLOŚ zobaczyli od podstaw produkcję pojazdów ciężarowych klasy ciężkiej, produkcję modelu nowej generacji MAN TG EURO 6. Produkcja obejmuje pojazdy ciężarowe z serii TGS i TGX o dmc powyżej 16 ton, montowane w konfiguracjach jako pojazdy 2, 3 i 4 osiowe.


Ostatni panel był doskonałą okazją do nawiązania kontaktów biznesowych pomiędzy uczestnikami XI FLOŚ. Na Forum obecny był przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy Niepołomice Pan Maciej Maderek z Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa, który pozostawał do dyspozycji uczestników w zakresie praktycznych porad w kwestiach związanych z procedurą uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.  Był to czas na swobodna rozmowę z przedstawicielami MAN Trucks i specjalistami ochrony środowiska różnych branż.


Wszystkim prelegentom oraz uczestnikom dziękujemy za aktywny udział w XI FLOŚ. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnym Forum.

 

 

O grupie B·A·D

W różnych zakresach prewencji ponad 4000 ekspertów grupy B·A·D obsługuje w Niemczech i Europie 270 000 zakładów z 4 milionami pracowników. W 2016 roku obrót wyniósł 265,5 miliona euro. Dzięki tym czynnikom B·A·D GmbH wraz z europejskimi spółkami córkami TeamPrevent należy do największych europejskich oferentów świadczeń prewencyjnych (ochrona pracy, zdrowie, bezpieczeństwo, personel). Zakres świadczeń rozciąga się od pojedynczych projektów po kompleksową realizację outsourcingu. Portfolio grupy rozszerzają rozmaite oferty z dziedziny konsultingu, dokształcania i certyfikacji.