Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Można zablokować ich używanie poprzez zmiany w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje można znaleźć w polityce prywatności naszej firmy. Dalsze korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody wykorzystywanie plików cookies.

 
 

Bezpieczeństwo Newsletter 02/17

 

Dyskutowaliśmy o zarządzaniu pracownikami 50+

Jak ważne jest zarządzanie pracownikami 50+ dowiedzieli się uczestnicy Otwartego Dnia Zdrowa, który odbył się 7 czerwca w Pszczynie. Ten wyjątkowo ciekawy i ważny, zarówno w punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika, temat otworzył drogę do dyskusji nad zagadnieniem zarządzania kadrą pracowników powyżej 50. roku życia.

 

Badania pokazują, że w 2030 roku pracownicy w wieku 55-64 lata będą stanowili 30% lub więcej ogółu siły roboczej. Dlatego też tak ważne jest poznanie mechanizmów zarządzania zdrowiem pracowników w przedsiębiorstwie.

 

Uczestnicy Otwartego Dnia Zdrowia wysłuchali 4 prelekcji, które przedstawiły zarządzanie pracownikami 50+ pod różnym kątem: pierwszej pomocy, medycyny, ergonomii oraz zarządzania zdrowiem w miejscu pracy.

 

Co jeszcze czekało na uczestników Otwartego Dnia Zdrowia? Liczne atrakcje i aktywności prozdrowotne, dzięki którym mogli wykonać podstawowe badania, sprawdzić stan swojego zdrowia, a także wykonać kilka ćwiczeń i symulacji przy użyciu np. specjalnego kombinezonu.

 

Na szczególną uwagę zasługują również jeszcze jedni uczestnicy Dnia Zdrowia – przedszkolaki z Publicznego Przedszkola im. Misia Puchatka w Pszczynie, które wzięły udział w grze dydaktycznej Miś Bohater i dzielnie uczyły się jak reagować w sytuacji zagrożenia oraz udzielać pierwszej pomocy.

 

Kolejna okazja do dyskusji nad wyzwaniem, przed którym stoi niemalże każde przedsiębiorstwo, czyli zarządzanie pracownikami 50+ będzie już we wrześniu oraz w październiku, podczas kolejnych edycji Otwartego Dnia Zdrowia. Tym razem spotkamy się w Poznaniu oraz w Pszczynie. Szczegóły wkrótce, zapraszamy! 

 

Dowiedz się więcej o Dniach Zdrowia

Przeczytaj pełną relację z wydarzenia

 

Open space

Biuro wielkoprzestrzenne, popularnie zwane open space, to miejsce, w którym biurka pracowników ustawione są w jednej dużej przestrzeni, bez podziału na oddzielne pokoje czy gabinety. Ta zasada pracy na dobre upowszechniła się w Polsce a moda na nią przywędrowała do naszego kraju wraz z zachodnimi korporacjami i dużymi firmami, które w ostatnich dekadach zdecydowały się otworzyć swoje oddziały nad Wisłą i Odrą.


Skąd tyle niechęci w stosunku do open space i czy rzeczywiście tak źle się tam pracuje?


Króluje pogląd, że biura open space są stosowane tam, gdzie występuje tania siła robocza, gdzie ludzie nie mają dużego wpływu na swój komfort pracy. Właśnie z zagranicznych firm korporacyjnych przejęliśmy ten system pracy i to tam w pierwszej kolejności on się sprawdził. Nasi zagraniczni koledzy od lat pracują w open space i jedno spojrzenie na ich zwykły dzień pracy wystarczyłoby do przekonania największych niedowiarków o tym, że właśnie w ten sposób można zbudować wzajemny szacunek.


Kolejny z zarzutów stawianych open space związany jest z brakiem prywatności. Mówi się, że siedząc w otwartej przestrzeni pracownicy są przez cały czas obserwowani i poddawani nieustannej kontroli, zarówno ze strony przełożonego jak i swoich współtowarzyszy. W dobrze zorganizowanej firmie nie ma „podglądaczy” patrzących przez ramię, każdy ma na tyle dużo obowiązków, aby zająć się sobą a nie szpiegowaniem innych.


Inny problem wynikający z pracy w open space to nieustające hałas i harmider utrudniające koncentrację. Mówi się, że w takich warunkach nie można się skupić na wykonywanych zadaniach, że efektywność pracownika spada a rośnie liczba popełnianych błędów. Jednym ze sposobów uniknięcia tej niedogodności byłoby przygotowanie dla każdego z otwartych biur zestawu zasad ułatwiających pracę w open space, np. specjalnych piktogramów.
 

   Zapytaj nas o ergonomię pracy

Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie pracy

 

Wakacyjne rozluźnienie

McAfee, Inc., jeden z wiodących producentów oprogramowania antywirusowego opublikował statystyki dotyczące użytkowania urządzeń elektronicznych podczas urlopów i wakacji. Badania przeprowadzono na grupie respondentów liczącej ponad 9500 osób pochodzących z różnych krajów na świecie.

 

Wyniki badań mówią, że:

  • ponad 54% respondentów nie potrafi spędzić dnia urlopu bez zajrzenia do telefonu komórkowego lub laptopa,
  • 52% spędza przy urządzeniu podłączonym do internetu co najmniej godzinę w ciągu dnia,
  • prawie 57% w ogóle nie planowało rozstawać się z internetem na czas wyjazdu,
  • również 57% respondentów zrezygnowałoby z użytkowania urządzeń mobilnych na wakacjach, gdyby nie praca i obowiązki służbowe.


Okres wakacyjny to najczęściej czas bardzo dobrej zabawy, niestety również dla cyberprzestępców, dla których turysta to bardzo łatwa ofiara. Korzystając z coraz popularniejszych w miejscowościach turystycznych publicznych sieci WiFi, a także z sieci hotelowych często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że nie wszyscy łączą się z nimi, żeby odpisać na służbowego e-maila albo wrzucić zdjęcie na Instagram.

Stałymi użytkownikami takich sieci są osoby, które specjalizują się w kradzieży danych, przechwytywaniu informacji, czy instalacji złośliwego oprogramowania na naszych urządzeniach. Skutki ich działań mogą przynieść znaczne szkody, od utraty danych, przez ujawnienie informacji służbowych, aż po podzielenie się z przestępcami naszymi numerami kart kredytowych i danymi dostępowymi do banków.

Jak możemy obronić się przed cyberprzestępcami na wakacjach?

  • Korzystajmy z internetu odpowiedzialnie. Jeżeli już musimy połączyć się z siecią publiczną, zastosujmy rozwiązanie typu VPN, które zabezpieczy przesyłane dane.
  • Aktualizujmy oprogramowanie urządzenia. Im nowsze oprogramowanie na telefonie czy laptopie, tym trudniej będzie przejąć nad nim kontrolę.
  • Stosujmy aktualne oprogramowanie antywirusowe i korzystajmy z zapory firewall.


Najlepiej jednak w okresie wakacji w ogóle zrezygnować ze stałej łączności z siecią. W grupie badanych osób ci respondenci, którzy nie łączyli się z internetem podczas urlopu oceniali swój wyjazd średnio aż o 81% lepiej w porównaniu do „podłączonych” badanych.

Bezpieczeństwo Twoich urządzeń i sieci to bezpieczeństwo Twoje i Twojej firmy.

 

Pobierz infografikę

Zapoznaj się z naszą ofertą usług informatycznych

 

Pakiet przewozowy

Ustawa z 9 marca 2017 roku o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów (Dz.U.poz.708) określana jako „Pakiet przewozowy” ma na celu uszczelnienie przewozu drogowego „towarów wrażliwych”.

Zgodnie z ustawą, do towarów wrażliwych podlegających monitoringowi zakwalifikowano m.in.: alkohol etylowy, paliwa silnikowe, oleje i preparaty smarowe, oleje opałowe, niektóre rozpuszczalniki i rozcieńczalniki, biodiesel, odpady niebezpieczne.

Ponadto monitorowaniu będą podlegały przesyłki ww. towarów o masie brutto przekraczającej 500 kg lub 500 litrów objętości.

Ustawa określa obowiązek podmiotu wysyłającego, odbierającego, przewoźnika i kierującego środkiem transportu do zgłoszenia przewozu takiej substancji oraz do uzupełniania i aktualizowania danych w zgłoszeniu.

Ministerstwo Finansów w celu obowiązku rejestracji i zgłoszenia, udostępniło usługę, która będzie świadczona za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Można ją znaleźć pod adresem www.puesc.gov.pl, gdzie zawarte są szczegółowe informacje, dotyczące sposobu postępowania wszystkich podmiotów podlegających przepisom Ustawy.

Po wypełnieniu właściwego formularza zgłoszenia przewozu towaru i wysłaniu jego danych do PUESC, podmiot wysyłający powinien otrzymać numer referencyjny wraz z elektronicznym kodem zabezpieczającym. W dalszym etapie, podmiot powinien uzupełnić lub zaktualizować zgłoszenie przewozu towaru. Na tej podstawie otrzyma komunikat potwierdzający realizację danej czynności.

Za naruszenie obowiązków wynikających z przepisów „Pakietu przewozowego” przewidziano surowe sankcje (karę pieniężną w wysokości 20 000 zł). Ponadto w przypadku m.in. braku zgłoszenia lub podania niewłaściwych danych, przepisy przewidują możliwość zatrzymania środka transportu wraz z towarem.

Ustawa obowiązuje od dnia 18 kwietnia 2017 r. Sankcje z tytułu nie wypełnienia obowiązku monitorowania transportu weszły w życie w dniu 1 maja 2017 r.

  

Pobierz Ustawę

Sprawdź PUESC

 

Czy to problem w miejscu pracy? cz. 1

Gdyby porównać nasz organizm do państwa to ustrój tam panujący nie byłby demokratyczny. Byłaby to raczej monarchia albo nawet monarchia despotyczna. Taka jak w starożytnym Egipcie, gdzie Faraon (tutaj: nasz mózg), sprawuje despotyczną władzę nad swoim ludem (tutaj: naszym ciałem).


Jak to się ma do otyłości? Nasz „Faraon” steruje i kontroluje wszystkie funkcje oraz procesy naszego organizmu-ludu. Kiedy na przykład postanawiamy przejść na dietę poddani dostają informację od władzy, że teraz przyjdą trudne czasy i trzeba oszczędzać oraz gromadzić zapasy.

Jak reaguje organizm na dietę? Rzeczywiście, kiedy trzymamy się ustalonego planu (dietetycznego) to kilogramy idą w dół ale jednocześnie organizm jest słabszy, mniej odporny i oczywiście niezadowolony. Po pewnym czasie jesteśmy już zmęczeni i mówimy sobie: Tak długo jestem już na diecie, jeśli nieco odpuszczę to nic się nie stanie. I właśnie teraz Faraon mówi do swojego lud: „Słuchajcie poddani, będzie jedzenie, trzeba się zaopatrzyć.”.

 

Oczywiście posłuszny organizm od razu zabierze się do pracy i odłoży zapasy w postaci tłuszczu. Gdy jednak nie jesteśmy na diecie, a jemy zbyt dużo lub niewłaściwie, bądź nie jesteśmy aktywni fizycznie i nie zużywamy całej energii z pokarmu do funkcjonowania organizmu, komunikat wygląda tak:

Faraon: „Poddani, słuchajcie jest jedzenie, trzeba zbierać i odkładać.”

Poddani: „Ale faraonie my mamy pełne spichlerze!”

Faraon: „Nic nie szkodzi, przyjdą trudne czasy i wtedy będziemy mieć z czego żyć.”         

 

Wtedy nasz organizm niechętnie ale służalczo odłoży cały nadmiar, oczywiście w postaci tłuszczu. Jest to stary mechanizm z czasów kiedy ludzie jedli wtedy, kiedy mieli dostęp do pożywienia tzn. upolowali, znaleźli, zdobyli pokarm. Dlatego organizm odkłada cały nadmiar, nie wie kiedy znowu będzie coś „jadł”.

 

W następnym numerze newslettera kolejna część artykułu.

 

Dowiedz się więcej o zarządzaniu zdrowiem

Pobierz infografikę nt. otyłości 

 

Światowy Dzień Krwiodawcy

14 czerwca jest dniem urodzin Karla Landsteinera, który odkrył grupy krwi, za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla. Tego też dnia ustanowiono Światowy Dzień Krwiodawcy. Obchody tego dnia mają na celu zwiększenie świadomości na temat tego, jak potrzebna jest krew oraz preparaty krwiopochodne.

 

Hasłem tegorocznej kampanii jest „Co możesz zrobić?” z wtórnym przesłaniem "Oddaj krew. Oddaj ją teraz. Oddawaj ją regularnie". Kampania skupiona jest na temacie oddawania krwi w nagłych przypadkach. Krew jest ważnym elementem leczenia, nie tylko dla planowanych zabiegów, ale także dla sytuacji nieprzewidzianych, takich jak wypadki, klęski żywiołowe, konflikty zbrojne itp.

 

Transfuzja krwi jest jednym z podstawowych działań opieki medycznej w nagłych wypadkach, a zaopatrzenie w krew w sytuacjach kryzysowych jest problematyczne. Dlatego wymaga to dobrze zorganizowanej służby krwi, a jest to możliwe tylko dzięki zaangażowaniu społeczeństwa w dobrowolne i honorowe oddawanie krwi.

 

Każdy z nas może kiedyś doświadczyć sytuacji, w której niezbędne będzie przetoczenie krwi. Dlatego warto wiedzieć, jakim jesteś biorcą i dawcą krwi. W sytuacji przetoczenia krwi z antygenami, których pacjent nie ma, występuje groźna reakcja poprzetoczeniowa. Przetacza się krew z tej samej grupy w zakresie A, B, 0 oraz w zakresie antygenu D, a w wyjątkowych sytuacjach krew 0Rh- (uniwersalną).

 

Dowiedz się więcej o oddawaniu krwi

Sprawdź jakim jesteś dawcą i biorcą krwi - infografika

 

Pierwsza pomoc u dzieci

Jak wskazują statystyki przynajmniej raz w życiu każdy z nas będzie miał okazję udzielić pierwszej pomocy, być może własnemu dziecko.

 

Jeśli dodamy do tego, że ponad 40 procent wypadków jakim ulegają dzieci, zdarza się w domu okazuje się, że znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy powinna być obligatoryjna dla każdego rodzica czy opiekuna.


Okres wakacyjny szczególnie sprzyja rodzinnym wyjazdom, to czas wzmożonej aktywności i wysiłku Twojego dziecka. Od lat dane dane policji pokazują, że najwięcej wypadków z udziałem dzieci odnotowywanych jest właśnie w miesiącach letnich: czerwcu, lipcu i sierpniu.

 

Dlatego już teraz pomyśl o jego bezpieczeństwie i weź udział w warsztatach pierwszej pomocy u dzieci. Uczestnictwo w warsztatach da Ci pewność, że w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu dziecka będziesz wiedzieć jak efektywnie udzielić pierwszej pomocy.

 

Warsztaty odbędą się w lipcu i sierpniu, w godzinach popołudniowych. Szczegóły już wkrótce na naszej stronie internetowej www.teamprevent.pl.

 

Zapytaj o warsztaty pierwszej pomocy u dzieci

Dowiedz się więcej o pierwszej pomocy

 

Przyjemność czy zagrożenie?

Wraz z globalnym ociepleniem klimatyzacja stała się standardowym wyposażeniem naszych aut, ale nie tylko kierowcy cieszą się z zalet klimatyzacji, również pracownicy biurowi coraz częściej doceniają uroki przyjemnego chłodu w upalne dni.


Właśnie teraz to najlepszy okres aby przypomnieć sobie nie tylko o przyjemnościach. Ale również o zagrożeniach związanych z posiadaniem klimatyzacji i klimatyzatorów.


Obowiązek dokonania przeglądów i czyszczenia klimatyzacji, wynika z przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.). Niniejsze rozporządzenie /patrz §37/ zobowiązuje pracodawcę do konserwacji dających chłód urządzeń.


Niezależnie od przepisów, nieczyszczona i niepodlegająca przeglądom klimatyzacja niesie za sobą dodatkowe zagrożenia tj. grzyby i bakterie, które mogą rozwijać się w dyszach, zdawałoby się niosącego ulgę w upalne dni, urządzenia.


Niestety, brak jest regulacji dotyczących częstotliwości dokonywania przeglądów i czyszczenia wentylatorów. Częstotliwość konserwacji uzależniona jest od rodzaju urządzenia, wyników kontroli czystości i ewentualnych awarii. W związku z tym, pracodawca lub właściciel budynku powinien stosować się do zaleceń producenta klimatyzatora zamieszczonych w instrukcji obsługi i eksploatacji.


W przypadku braku informacji o częstotliwości czyszczenia zaleca się dokonanie przeglądów nie rzadziej niż raz w roku. Może właśnie teraz nadszedł ten czas?

 

Skontaktuj się z nami

Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie pracy

 

Efektywność środowiskowa w praktyce

Za nami XII edycja Forum Liderów Ochrony Środowiska, która odbyła się 19 maja 2017 roku we współpracy firmy Team Prevent Poland Sp. z o.o. i Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu. Podczas tej edycji uczestnicy wymienili się doświadczeniami w ramach tematu: „Efektywność środowiskowa - praktyczne aspekty realizacji projektów”.

 

W spotkaniu uczestniczyło grono kilkudziesięciu ekspertów oraz specjalistów ds. ochrony środowiska, reprezentujących 18 firm z różnych branż przemysłu.

 

Jednym z elementów Forum była wizyta studyjna, w trakcie której goście zostali zapoznani z procesami realizowanymi w dwóch halach produkcyjnych. Zaprezentowano procesy Wydziału Narzędzi i Przyrządów oraz Wydziału Obróbki Plastycznej. Przedstawiono Wydział Procesów Specjalnych z nowoczesną, zieloną linię anodowni, wolną od chromu VI a także 2 placówki malarni.

 

Zwiedzanie zakończono zaprezentowaniem Wydziału Montażu Statków Powietrznych oraz Wydziału Montażu Struktur, gdzie znajduje się linia śmigłowca Black Hawk oraz odbywa się montaż kabin. Kompleksowość realizowanych procesów oraz wdrożone profesjonalne systemy zabezpieczeń wzbudziły duże zainteresowanie odwiedzających gości.

W ramach tegorocznego FLOŚ w myśl zasady „praktycy praktykom” uczestnicy wzięli udział w panelach dyskusyjnych w jednej z dwóch grup tematycznych: „W jaki sposób zwiększać efektywność energetyczną w przedsiębiorstwie?” oraz „EMAS jako system zwiększający efektywność środowiskową zakładu – praktyczne korzyści”.

 

Fotorelacja

Przeczytaj pełną relację z wydarzenia

 

Informacje, przegląd szkoleń, porady ekspertów

Dowiedz się więcej o naszych aktualnie prowadzonych szkoleniach lub zamów bezpłatny materiał informacyjny.


Nie wahaj się i skontaktuj się z nami. Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia dla Twojej firmy.

 

Zobacz katalog szkoleń 2017

Zamów bezpłatne materiały informacyjne

Skontaktuj się z nami

 

Odwiedź nasz profil

Zapraszamy do odwiedzenia oficjalnego profilu Team Prevent Poland Sp. z o.o. w mediach społecznościowych, na którym ukazują się ciekawe materiały merytoryczne, bieżące informacje o najbliższych szkoleniach, promocjach, organizowanych eventach, a także liczne galerie zdjęć.

 

Facebook

Linkedin