Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Można zablokować ich używanie poprzez zmiany w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje można znaleźć w polityce prywatności naszej firmy. Dalsze korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody wykorzystywanie plików cookies.

 
 

Bezpieczeństwo Newsletter 03/17

 

Porozmawiajmy o pracownikach 50+

Kim dla Ciebie jest pracownik 50+? Czy przekroczenie magicznego progu 50. roku życia to przełom w życiu – zarówno zawodowym, jak i prywatnym? A może to początek zmian i nowe możliwości?


Jesienią odbędzie się jedyne w Polsce forum o tematyce zarządzania zdrowiem, podczas którego poznasz różne aspekty życia i pracy pracownika 50+, w tym praktyczne narzędzia zarządzania zespołem wielopokoleniowym oraz dobre praktyki.


W tym roku spotykamy się 18 października w Poznaniu oraz 8 listopada w Katowicach.


Jak mówi jeden z pomysłodawców i koordynatorów Forum Zdrowego Biznesu, Anna Witkowska, zaproszenie kierowane jest zarówno do działów HR, które na co dzień mają styczność z rekrutacją i zatrudnianiem pracowników 50+, jak również do przełożonych każdego szczebla, którzy w swoim zespole mają lub będą mieć pracowników w tym przedziale wiekowym. Zaproszenie kierujemy także do wszystkich, którzy z różnych powodów (również prywatnych) chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat zmian jakie zachodzą w ciele ludzkim, po przekroczeniu 50. roku życia.

 

Konferencja organizowana jest w ramach partnerstwa kampanii EU-OSHA „Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie”.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 

Obejrzyj wywiad

Zobacz program Forum Zdrowego Biznesu

 

Skomplikowane hasła nie gwarantują bezpieczeństwa

Nazwisko Billa Burra nie jest powszechnie znane, ale właśnie ten człowiek pracując dla rządu USA stworzył w 2003 roku listę zasad, których nadal przestrzegamy tworząc hasła do kont i komputerów. Dziś przyznaje, że był w błędzie i zasady te zamiast rozwiązać, stworzyły jeszcze więcej problemów.


Wymuszenie na użytkownikach tworzenia skomplikowanych haseł zawierających duże i małe litery, cyfry, znaki specjalne oraz nakaz ich cyklicznej zmiany (np. co miesiąc) doprowadziły do kilku fatalnych konsekwencji:

  • użytkownik tworzy jedno spełniające wymagania hasło i używa go wszędzie,
  • zmieniając hasło co miesiąc podmienia tylko 1 znak,
  • zapisuje aktualne hasła na karteczce, którą przykleja do monitora.

 

Hasło takie jak „k$3#Sx5!” jest trudne do zapamiętania, ale łatwe do złamania współczesnymi programami – cyberprzestępca poradzi sobie z nim w minutę. Dla porównania, aby złamać pozornie łatwe hasło „konikpiesekkotekowca” ten sam program potrzebowałby aż tryliona lat.

 

Jakimi zasadami powinniśmy więc kierować się tworząc hasła?

  • Prościej, a więcej znaków – najlepiej minimum 12.
  • Unikajmy popularnych fraz: „maytheforcebewithyou” – choć długie, nie będzie dobrym hasłem.
  • Nie zmieniajmy i nie zmuszajmy użytkowników do częstej zmiany hasła – lepiej stworzyć dobre hasło i dłużej go używać, niż co miesiąc wymyślać nowe, słabe.

 

Przede wszystkim jednak nie używajmy tego samego hasła wielokrotnie. Nie wszystkie strony są równie bezpieczne, a nie warto narażać konta bankowego wykorzystując hasło używane np. w sklepach internetowych.
 

Skontaktuj się z nami

Zapoznaj się z naszą ofertą usług informatycznych

 

Skorzystaj z darmowych szkoleń okresowych BHP

Od września do końca listopada zapraszamy pracodawców i pracowników z województwa lubelskiego na bezpłatne szkolenia okresowe BHP.


Dzięki udziałowi w szkoleniu zapoznasz się z wiedzą teoretyczną i praktyczną na temat tego, w jaki sposób zadbać o własne i cudze bezpieczeństwo podczas wykonywanej pracy.


Podczas szkolenia zostaną także omówione najczęstsze wypadki przy pracy oraz sposoby ich zapobiegania. Uczestnicy poznają zawody narażające na występowanie wśród grup pracowniczych tzw. chorób zawodowych  oraz metody przeciwdziałania powstawaniu tychże chorób.


Szkolenia prowadzone są przez specjalistów z dziedziny BHP i szkoleń okresowych. Po zakończeniu spotkania uczestnicy otrzymają certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu i zaświadczenie o pozytywnym zdaniu egzaminu końcowego.
  

Dowiedz się więcej o szkoleniach

Pobierz materiały informacyjne

 

Zdrowie pod lupą, również po powrocie z wakacji

Jako, że podróże międzykontynentalne, również te służbowe, stały się coraz bardziej popularne, choroby zakaźne to obecnie problem nie tylko krajów słabo rozwiniętych, ale też wszystkich podróżujących.  Lato dobiega końca i większość z nas wróciła już  z urlopowych wojaży. Warto więc pomyśleć o swoim stanie zdrowia, zwłaszcza po powrocie z kraju gorącej strefy klimatycznej w Afryce, Azji Południowej oraz Ameryce Środkowej i Południowej.


U ok. 60% podróżnych problemy zdrowotne kończą się na biegunce, potocznie zwanej zemstą faraona. Z pozoru niewinne objawy mogą być jednak przesłanką poważniejszych problemów. W tropikach, same owady są przyczyną wielu zakażeń wirusowych oraz pasożytniczych. Bardzo groźną dla życia chorobą pasożytniczą jest malaria.

 

Niestety sama szczepionka podana przed wyjazdem może się okazać niewystarczającą ochroną. W dalszym wypadku bardzo wysokie jest również zakażenie bakteriami Escherichia coli, pasożytami tj. Ascaris lumbricoides (glista ludzka) czy Trichuris trichiura (włosogłówka).


Problemy jelitowe, zmiany skórne i wysoka gorączka to najczęstsze objawy, których nie należy lekceważyć  tuż po powrocie, zwłaszcza jeśli w czasie wyjazdu byliśmy narażeni na kąsanie, ugryzienia zwierząt, niskie warunki sanitarno-higieniczne czy też przygodne kontakty seksualne. Mogą to być objawy niegroźnej zmiany flory jelitowej, ale równocześnie bardziej poważnych zakażeń, które niezdiagnozowane na czas mogą doprowadzić do wielu powikłań, czy w najgorszym przypadku nawet do śmierci.


W znacznej większości problemy zdrowotne ujawniają się jeszcze podczas samej podróży, jednak w niektórych przypadkach okres wylęgania jest dłuższy i choroba może pojawić się dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od czasu powrotu. Ważne jest, aby zauważając jakiekolwiek niepokojące objawy, natychmiast udać się do lekarza, wspominając o kierunku odbytej podróży.
 

Zorganizuj Dni Zdrowia w swojej firmie

Państwowa Inspekcja Sanitarna  

 

Nowe obowiązki dla firm z branży chłodniczo-klimatyzacyjnej

1 sierpnia 2017 r. Prezydenta RP podpisał Ustawę z dnia 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych tzw.  F-gazach. Konieczność wprowadzenia nowych przepisów w ustawie wynikała ze zmian w prawie UE, dzięki czemu przyjęte rozwiązania stały się spójne z rozporządzeniem UE nr 517/2014.


Nowe przepisy doprecyzowały obowiązki operatorów urządzeń chłodniczych, jak również innych urządzeń zawierających F-gazy. Modyfikacjom uległ też zakres obowiązków dla osób fizycznych wykonujących czynności, które wymagają posiadanie certyfikatu. Zmiany te są dość istotne dla ochrony środowiska, ponieważ F-gazy przyczyniają się do globalnego ocieplenia , co objawia się negatywnym wpływem na klimat.


Główne zmiany dotyczą również przepisów poszerzenia obowiązku certyfikacji na nowe urządzenia chłodnicze, zmian w sprawozdawczości i etykietowaniu produktów i urządzeń zawierających F-gazy, a także częstotliwości przeprowadzania kontroli szczelności. Wiąże się to ze zmianą jednostki, w jakiej wyrażane są limity napełnienia urządzeń F-gazami – z kg na CO2eq. Równocześnie zmodyfikowano bazy danych Centralnego Rejestru Operatorów i Bazę Danych Sprawozdań.


Istotna dla przedsiębiorców jest możliwość wprowadzania do rejestru danych dla urządzeń, które zawierają czynnik chłodniczy w ilości co najmniej 5 t EqCO2, lecz mniej niż 3 kg.
Za nieprzestrzeganie powyższych regulacji zwiększone zostały kary administracyjne, które w chwili obecnej wynoszą od 600 zł do 30 000 zł.

 

Skorzystaj z naszego wsparcia w zakresie ochrony środowiska

Pobierz Ustawę

 

Bezpieczeństwo podczas pracy na wózkach widłowych

Wózki widłowe są jednymi z najbardziej znanych oraz stosowanych pojazdów do przemieszczania ładunków w różnego typu przedsiębiorstwach.


Każdy operator wózka widłowego, aby zachować bezpieczeństwo podczas swojej pracy, powinien przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Każdego dnia, przed rozpoczęciem pracy, powinien skontrolować stan techniczny wózka widłowego, w tym: układ napędowy, kierowniczy, hamulcowy, a także oświetlenie i sygnalizację dźwiękową.
  • W przypadku przerwy lub zakończenia pracy należy obowiązkowo zgasić wózek widłowy odstawiając w bezpieczne, wyznaczone miejsce oraz wyjąć kluczyk ze stacyjki, nie zapominając o zaciągnięciu hamulca ręcznego.
  • Operatorzy wózków widłowych powinni obowiązkowo przechodzić szkolenia z dokumentacji techniczno-ruchowej oraz instrukcji BHP wózka widłowego.


Rozwój technologii umożliwia produkcję nowoczesnych wózków widłowych wyposażonych w systemy bezpieczeństwa, takie jak: kamery umożliwiające dokładną obserwację transportowanego towaru oraz systemy poprawiające charakterystykę jezdną i manewrową.


Jednym z takich systemów jest pętla indukcyjna wbudowywana w posadzkę, która uniemożliwia poruszanie się wózka poza ścieżką magnetyczną, blokując przy tym układ kierowniczy. W większości przypadków jest ona stosowana w magazynach o wąskich korytarzach, co znacznie ułatwia transport wewnątrzzakładowy.


Okazuje się jednak, że mimo coraz częściej wykorzystywanych systemów zapewniających bezpieczeństwo pracy na wózkach widłowych, warto pamiętać, że jednym z głównych czynników, który wpływa na bezpieczeństwo jest zachowanie samego pracownika. Dlatego też pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić odpowiednie szkolenia  w tym zakresie.

 

Skontaktuj się z nami

Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie pracy

 

Nowości w ofercie wydawniczej

Wraz z końcem roku 2016 swoją działalność rozpoczęło Wydawnictwo TP z możliwością zakupu naszych publikacji poprzez sklep internetowy.


W pierwszej kolejności udostępniliśmy dla Państwa polskie tłumaczenie standardu IATF 16949, jedyne zaakceptowane przez VDA QMC, przedstawiciela IATF na nasz region. Sukcesywnie w naszej ofercie pojawiają się kolejne podręczniki i standardy VDA QMC i IATF, w polskiej, angielskiej i niemieckiej wersji językowej.


Jednak Wydawnictwo TP to nie tylko publikacje jakościowe, ale także szereg materiałów w zakresie zarządzania zdrowiem. Wśród nich znajdują się m.in.: tematyczne wachlarzyki, ulotki, plakaty czy instruktaże.
 

Skontaktuj się z nami

Wydawnictwo TP

 

Czy to problem w miejscu pracy cz. 2

Tak jak wielkie narody starożytne, również nasz organizm będzie przechodził przez różne etapy. Jeśli będziemy w niego „nadmiernie inwestować” (tak jak faraon w poprzednim artykule – sprawdź tutaj), wtedy na pewno doświadczy trzech etapów. I będzie to przypominać walkę Williama Wallace’a z angielskim królem.


Etap 1: „Rozkwit” lub „Świt”

Kiedy zaczynamy „rozwijać” nasze państewko szkockie, w tym wypadku zjadać zbyt duże porcje w stosunku do potrzeb naszego organizmu, wszystko idzie gładko i przyjemnie. Ponieważ nie stosujemy żadnych metod nadzoru, np. aktywności fizycznej, proces ten przebiega bardzo szybko. Zaczyna się od rozciągnięcia żołądka, który kształtem przypomina szkocką dudę.

 

Kiedy duda Williama Wallace’a jest już rozciągnięta nasz organizm, a konkretnie mózg, czyli król angielski Edward I Długonogi, po zjedzeniu standardowego posiłku dostaje informację, że żołądek nie jest jeszcze pełny. Konsekwencji można się domyślić. Chyba dojdzie do rebelii. Zaczyna się spirala, która może nas doprowadzić tylko do następnego etapu.
    
Etap 2: „Apogeum”
Nasze „powstanie przeciwko Anglikom” jest już bardzo zaawansowane. Nasze ciało już od dłuższego czasu wystawione na „nietrafione inwestycje” rozrasta się nadmiernie. Trzeba pamiętać, że tłuszcz jest znacznie lżejszy od mięśni. Nie znaczy oczywiście, że 1 kg tłuszczu waży mniej niż 1 kg mięśni, bo o eureka to dokładnie tyle samo. Tłuszcz ma znacznie większą (prawie dwukrotnie) objętość, czyli 1 kg mięśni zmieści się nam w dłoni, a 1 kg tłuszczu w wiaderku.


W tej fazie następuje otłuszczenie całego ciała i upośledzenie funkcjonowania narządów wewnętrznych, tzn. tych mieszczących się w części brzusznej i w klatce piersiowej naszego organizmu.


Dochodzimy do momentu kiedy stoimy na granicy, a pytanie brzmi czy kontynuować „rozwój państwa” czy iść po rozum do głowy i w rezultacie je ocalić.

Etap 3: „Kolaps” lub „Zmierzch Tytanów”
Wszyscy pamiętamy jak skończył William Wallace. Najpierw zdradzili go ziomkowie, następnie był poddany niesamowitym torturom. A na końcu stracił głowę, lecz nie dla pięknej królowej tylko dosłownie. Dokładnie to samo nas czeka jeśli dojdziemy do ostatniej fazy.

 

Najpierw organizm stopniowo zacznie odmawiać nam posłuszeństwa, a przy okazji nabawimy się całej listy chorób związanych z otyłością i nadwagą: zespół metaboliczny, cukrzyca typu 2, choroby układu ruchu, nadciśnienie tętnicze, zawał serca i mózgu, wylew, zatorowość, zwyrodnienia kręgosłupa, choroby nerek, miażdżyca, kamica żółciowa, większe tendencje do nowotworów, rozstępy, mniejsza odporność na ból.

 

W przebiegu, prawie każda z tych chorób prowadzi lub przybliża nas do śmierci. Ale wracając do tortur, decydując się na ostatnią fazę czeka nas cierpienie – na pewno psychiczne (bo fizyczne łatwo sobie wyobrazić) związane z problemem odwrócenia sytuacji, w której się znaleźliśmy.
 

Pobierz infografikę nt. otyłości

Przeczytaj "Otyłość: Czy to problem w miejscu pracy cz. 1"

 

Informacje, przegląd szkoleń, porady ekspertów

Dowiedz się więcej o naszych aktualnie prowadzonych szkoleniach lub zamów bezpłatny materiał informacyjny.


Nie wahaj się i skontaktuj się z nami. Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia dla Twojej firmy.

 

Zobacz katalog szkoleń 2017

Zamów bezpłatne materiały informacyjne

Skontaktuj się z nami

 

Odwiedź nasz profil

Zapraszamy do odwiedzenia oficjalnego profilu Team Prevent Poland Sp. z o.o. w mediach społecznościowych, na którym ukazują się ciekawe materiały merytoryczne, bieżące informacje o najbliższych szkoleniach, promocjach, organizowanych eventach, a także liczne galerie zdjęć.

 

Facebook

Linkedin

YouTube