Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Można zablokować ich używanie poprzez zmiany w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje można znaleźć w polityce prywatności naszej firmy. Dalsze korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody wykorzystywanie plików cookies.

 
 

Jakość Newsletter 02/15

 

Spotkanie największych OEM-ów w Polsce - VW, GM, FCA i ich dostawców!

Wydarzenie roku w branży motoryzacyjnej!

 

W jednym miejscu:

 • specjaliści najbardziej renomowanej organizacji szkoleniowej na świecie - VDA QMC,

 • eksperci kluczowych producentów samochodów osobowych w Polsce - Volkswagen Polska, Fiat Chrysler Automobiles Group Purchasing Poland oraz General Motors Manufacturing Poland.

 

Tematyka Konferencji TOP automotive 2015:    


•    Przemysł motoryzacyjny w Polsce i Europie w 2015 roku

Rafał Orłowski

AutomotiveSuppliers.pl

•    Zastosowanie specyficznych wymagań klientów zgodnie z podejściem procesowym ISO/TS 16949

Tanja Wälzholz

Trener

IATF/VDA QMC    

•    VDA 6.x – audyty „szyte na miarę” dla łańcucha dostaw w przemyśle motoryzacyjnym

Robert Frank 

Key Account Manager – International Relations

VDA QMC    
•    VDA 6.3

Marzena Pillich-Grońska

Kierownik Zapewnienia Jakości Części Zakupowych i Techniki Pomiarowej

Volkswagen Poznań Sp. z o.o.    
•    PA&WCM

Wojciech Kawa/Zbigniew Skowroński

Supplier Quality Manager/Key Account, World Class Manufacturing Manager

FCA Group Purchasing Poland Sp. z o.o.    

•    BIQS – Built In Quality for Suppliers

Krzysztof Domanowski

Manager, Supplier Quality – SMT Chassis, GM Europe Engineering

General Motors Manufacturing Poland Sp. z o.o.    
•    Nowoczesne rozwiązania w łańcuchu dostaw

Krzysztof Żukowski

General Manager

Flextronics Logistics Poland Sp. z o.o.

 

 

  Szczegółowe informacje na temat Konferencji TOP automotive 2015 - sprawdź!

 

VDA RPP – stabilne procesy w przemyśle motoryzacyjnym

VDA RPP jest standardem, który nie tylko ułatwia zapewnienie odpowiedniej jakości wdrażanych procesów, ale ma również wymiar biznesowy zwracając uwagę na efektywność procesów, czyli optymalizację nakładów i zasobów. Procesy odporne na zakłócenia to również procesy generujące mniej dodatkowych kosztów w trakcie produkcji seryjnej.   


Chcąc uzyskać solidny i odporny na zakłócenia proces produkcyjny, producent musi zapewnić spełnienie dwóch podstawowych warunków wstępnych:

 • Wykonalny i solidny projekt wyrobu.
 • Mierzalny i kontrolowalny proces produkcyjny, w którym cele i zależności przyczynowo-skutkowe są znane.

 

Koncepcja procesów produkcyjnych odpornych na zakłócenia według VDA RPP:

 


 
Powyższy schemat pokazuje przypisanie odpowiednich standardów do poszczególnych elementów, a dla poszczególnych pętli kontrolnych wskazuje sposoby do monitorowania i kontroli. W myśl VDA RPP definicja standardu odnosi się do minimalnej zawartości, której nie wolno przekroczyć.

Stabilny proces produkcyjny może być tylko wtedy zrealizowany, jeśli wszystkie założenia i wymagania zostały spełnione oraz jeśli ma miejsce proces ciągłego doskonalenia. Klasyfikacja procesów odpornych na zakłócenia według VDA RPP wygląda następująco:

 • Niezapewnione: najwyższe ryzyko, brak zapewnienia stabilności, brak systematycznych testów, wysokie koszty jakości.
 • Częściowo zapewnione: niektóre ważne właściwości są losowo testowane, wysokie ryzyko, selekcja zamiast prewencji.
 • Odporny/zdolny/kontrolowany: ważne charakterystyki są zadeklarowane i zdolne lub w 100% zabezpieczone poprzez SPC, zakres testów jest częściowo zredukowany, warunkowo regulowane, warunkowo niepodatne na zdarzenia/czynniki (tylko do przewidzenia wypadki w planowanym zakresie).
 • Odporne: niepodatne na zdarzenia/czynniki, operacje zabezpieczone zgodnie z planem, dostawy wyrobu zgodnego ze specyfikacją, zgodnie z zamówieniami, zgodna jakość = zadowolenie klienta, redukcja kosztów jakości.

 

Więcej informacji tutaj

 

Nowelizacja normy ISO 9001

Normy ISO serii 9000 są zdecydowanie najlepiej sprzedającymi się i najszerzej stosowanymi normami na całym świecie w zakresie systemów zarządzania jakością. W Polsce normy tej serii zostały zaimplementowane w ponad 12.000 firm i organizacji, natomiast na całym świecie liczba wdrożeń przekracza milion.

 

Główne przyczyny zmian ISO 9001 wynikają z konieczności zapewnienia zdolności organizacji do ciągłego dostarczania wyrobu spełniającego wymagania klienta, wymagania ustawowe i przepisy prawne w czasach bardzo dynamicznie zmieniającego się globalnego rynku.

 

Wśród najważniejszych zmian planowanych w nowym wydaniu normy ISO 9001:2015 można wymienić:

 • zmianę struktury normy przez dodanie dwóch nowych punktów, które zawierać będą wyodrębnione treści z punktu 8 oraz dodatkowo zostaną przebudowane i rozbudowane pozostałe punkty normy ISO9001,
 • dodanie zarządzania ryzykiem do wymagań normy, co ma podkreślać konieczność ciągłego prowadzenia analiz otoczenia firmy (zewnętrzne wymagania prawne, zewnętrzne analizy produktów, sytuacji firmy na tle rynku, konkurencji),
 • usunięcie konieczności prowadzenia działań zapobiegawczych i zastąpienie ich koniecznością zarządzania ryzykiem, co ma wymusić prowadzenie działań prewencyjnych (w szczególności dotyczy firm usługowych, które miały problemy z definiowaniem działań zapobiegawczych),
 • zmniejszenie znaczenia i roli dokumentacji systemowej poprzez brak obowiązku ustanowienia obowiązkowych procedur i opracowania Księgi Jakości (obowiązek tworzenia dokumentacji jakościowej będzie występował tylko w sytuacji, kiedy organizacja uzna, że dokument mógłby spowodować niezgodność lub niepoprawne funkcjonowanie systemu),
 • likwidacja definicji dokumentu oraz zapisu nadzorowanego i zastąpienie go pojęciem udokumentowanej informacji, co ma na przykład miejsce w przypadku zapisu elektronicznego (organizacja samodzielnie będzie mogła podejmować decyzję jakie udokumentowane informacje są dla niej niezbędne i użyteczne); zwrócono większą uwagę na prowadzenie działań dających wartość dodaną organizacji i pozwalających firmie na bardziej profesjonalne i szybsze reagowanie na zmieniające otoczenie biznesowe (konieczność stosowania różnych narzędzi biznesowych i analitycznych takich jak: analiza finansowa, analiza SWOT, plan marketingowy, Lean, Six Sigma, Benchmarking, narzędzia Lean Manufacturing),
 • zwiększenie zaangażowania kierownictwa w bieżące utrzymanie i doskonalenie systemu zarządzania jakością poprzez wprowadzenie elementu przywództwa (najwyższe kierownictwo będzie odpowiedzialne za skuteczność systemu zarządzania jakością, przy jednoczesnym zniesieniu obowiązku utrzymywania w firmie funkcji pełnomocnika ds. systemu jakości),
 • zwrócenie większej uwagi na kwestie zarządzania wiedzą w organizacji (identyfikacja i zbieranie danych, zarządzanie wiedzą, danymi historycznymi, prognozami pozwalają lepiej reagować w sytuacji dynamicznych zmian otoczenia, a dodatkowo pozwala uczyć się organizacji),
 • z uwagi na występowanie konieczności monitorowania ryzyk biznesowych coraz większego znaczenia nabiera zarządzanie zmianą (zarówno na poziomie procesów, produktów oraz całego otoczenia firmy),
 • wzmocnienie nadzoru nad procesami zlecanymi na zewnątrz organizacji (zakupy, outsourcing) – wprowadzono konieczność dokładnego wyspecyfikowania wymagań, ich monitoring i weryfikację zgodną z opracowanymi i przyjętymi kryteriami.

 

Nowa norma ISO 9001:2015 jeszcze bardziej wychodzi naprzeciw potrzebom klienta oraz integruje potrzeby i wymagania rynku. Współczesne organizacje działają w bardzo dynamicznym środowisku, co stawia przed nimi nowe wyzwania. To właśnie bardzo dynamiczny rynek wpływa na podkreślenie znaczenia zarządzania ryzykiem, zmianami i wiedzą w organizacji.

Więcej informacji tutaj

 

Microsoft Azure – co to za narzędzie i do czego można je wykorzystać?

Azure to platforma chmury firmy Microsoft — rosnąca kolekcja zintegrowanych usług obejmujących moc obliczeniową, magazyny, dane, sieci i aplikacje, która ułatwia szybsze działanie, realizację większej liczby zadań i oszczędność pieniędzy.

Jedną z największych zalet systemu Azure jest obsługa każdego systemu operacyjnego, języka, narzędzi i struktur — od systemu Windows do Linux, od oprogramowania SQL Server do Oracle, od języka C# do Java. Stawia ona to, co najlepsze w ekosystemach systemów Windows i Linux. Daje to możliwość tworzenia znakomitych aplikacji i usług działających na każdym urządzeniu.

Jak możemy wykorzystać to narzędzie w praktyce?

Załóżmy, że mamy do wykonania jednorazowe, krótkoterminowe zlecenie/projekt związane z dużym nakładem obliczeniowym i wydajnością sprzętu. Niestety nie zawsze możemy dysponować wystarczającym sprzętem, a zakup odpowiedniej maszyny, która po zakończeniu projektu i tak okaże się zbędna, może wiązać się z wysokimi kosztami.

W tym momencie z pomocą przychodzi Azure. Wystarczy, że wykupimy w Azure odpowiednią maszynę wirtualną przystosowaną do naszych potrzeb i zapłacimy, zgodnie ze stawką opartą na naliczaniu minutowym, tylko za użyte zasoby. Po zakończeniu zlecenia/projektu rezygnujemy z maszyny wirtualnej i zamykamy pracę z systemem.

Takie rozwiązanie zapewni nam nie tylko bezpieczeństwo danych, ale także w dużym stopniu zmniejszy koszt całego zlecenia/projektu. Dodatkowo dzięki temu, że platforma Azure opiera się na wciąż rosnącej sieci centrów danych zarządzanych przez firmę Microsoft, dostępna jest w 19 regionach na kuli ziemskiej.

 

Więcej informacji tutaj

 

Informacje, przegląd szkoleń, porady ekspertów

Dowiedz się więcej o naszych aktualnie prowadzonych szkoleniach lub zamów bezpłatny materiał informacyjny.


Nie wahaj się nawiązania kontaktu z nami. Pozyskaj profesjonalną poradę od naszych wysoko kwalifikowanych ekspertów.

 

Zobacz katalog prezentujący naszą ofertę szkoleniową

Zamów bezpłatne materiały informacyjne

Skontaktuj się z nami

 

Facebook - zapraszamy na nasz profil

Zapraszamy Państwa do odwiedzenia oficjalnego profilu Team Prevent Poland Sp. z o.o. na facebooku i polubienia naszej strony, na której ukazują aktualności, informacje o najbliższych szkoleniach, promocjach i organizowanych eventach, a także liczne galerie zdjęć.